„Hamarosan megjelenik az ARJ lemezünk! Szeidl Mariann készített pár fotót rólunk. Melyiket tegyük bele a borítóba? Amelyik kép a legtöbb like-ot kapja 2022. április 25-ig, nagy eséllyel bekerül” – adta hírül közösségi médiás oldalán a népszerű Misztál együttes tagja, a Sződön élő Heinczinger Mika énekmondó, muzsikus.
Már a lemez utómunkáinak munkafázisánál tartanak a muzsikusok, hangmérnökök, az album várhatóan májusban lát napvilágot.
***
Az 1997-ben alakult Misztrál együttes a magyarországi zenei élet egyik nagyon népszerű formációja. Magyar és külföldi költők versei, valamint népdalfeldolgozások szerepelnek repertoárjukon. Megzenésítéseik forrása a magyar népzenei hagyomány, amelyet gyakran ötvöznek a ma divatos világzenei irányzatokkal is. Dalaik egyre inkább önálló minőséget, sajátos „Misztrál-hangzást” hordoznak. A kimagasló vokális képességű, számos akusztikus hangszert megszólaltató együttes tagjai különböző zenei érdeklődésűek. Ez az indíttatásbeli színesség az ősiséget idéző motívumoktól a kortárs hangzású elemek alkalmazásáig terjed.
Versválasztásaikban fontos szerepet játszik az európai és a magyar történelem iránti érdeklődés. A magyar költészet megszólaltatása mellett több alkalommal merítettek az európai költészet kincsestárából is (Baudelaire, Garcia Lorca, Villon, Gabriella Mistral). Az elmúlt esztendőkben megjelentetett hordozók (CD és DVD), valamint Budapesthez közel, a Dunakanyar szívében létrehozott és mára hagyománnyá vált Regejáró Misztrál fesztivál mellett országos klubhálózatot is életre hívtak. Országjáró koncertjeik sokasága mellett számos alkalommal jártak külföldön is – Erdélytől az Egyesült Államokig. Egyre népesebb rajongó táboruk szeretete mellett a hivatalos elismerés is elérte őket.
Díjak:
- 2006: Bartók Béla-díj,
- 2008: Balassi Bálint emlékérem,
- 2010: Fiatalok a Polgári Magyarországért díj,
- 2012: Magyar Művészetért Díj,
- 2016: Magyar Örökség díj,
- 2017: Teleki Pál Érdemérem,
- 2020: Magyar Kultúráért díj.
Az együttes tagjai:
- Heigl László – nagybőgő, basszus gitár,
- Heinczinger Miklós – furulyák, klarinét, doromb, fidula, duda, ének,
- Pusztai Gábor – ütőhangszerek,
- Tóbisz Tinelli Tamás – gitárok, nagybőgő, ének,
- Török Máté – cselló, gitár, mandolin, koboz, szájharmonika, tambura, ének.
Ribáry Zoltán