DR. BEDNARIK ANASZTÁZIA ORGONAMŰVÉSZ JÁTSZOTTA AZ ELSŐ KONCERT PROGRAMOT A BODAJKI KEGYTEMPLOM ÁTÉPÍTETT-MEGÚJULT, MŰEMLÉKI VÉDETTSÉGŰ ORGONÁJÁN

Több éve tart Bodajkon a Segítő Szűzanya kegyhelyen a templom és környezete, a zarándokudvar szépítő-korszerűsítő megújítása, aminek kiemelkedően fontos mérföldköve, hogy a felkért mesterek átépítették-felújították az Isten-háza műemlék orgonáját.

Az augusztus 7-én tartott szentelő esemény kapcsán Mórocz Tamás plébános atya így fogalmazott köszöntőjében:

„Amikor megtudtuk, hogy Magyarország kormánya kiemelt támogatásban részesítette kegyhelyünket, összeállítottuk a legszükségesebb javítandó, átalakítandó dolgokat, mindazokat a terveket, melyek alapján kegyhelyünk méltóvá válhat hazánk legősibb kegyhelyének múltjához. Ennek a megújulásnak szerves része volt a már előzőleg is kulturális területen kiemelten használt orgonánk megújulása. Ez a fajta gondolkodás lényegében beleillett abba a 300 év alatt kialakult zenei igényességbe, melyben kegyhelyünkön a kezdetektől fogva a művészi zene és ének a liturgiához kapcsolódóan, művészi módon előadottan teret kapott. Talán nem sok egyházilag is kiemelt helyen mondhatják el, hogy a szerzetesi élet spiritualitása mellett a világi művészet kiemelkedő gyakorlati alkalmazása is szintézisbe került…

…A most átépített Rieger orgona elérte azt a kort, melyben örökségvédelmi védettséget élvez, de mivel „katalógushangszerről” beszélünk, semmiképpen nem mondhattuk olyan egyedi értéknek, amely hozzátoldást nem engedve megőrizendő, már csak azért sem, mert a környező településeken kis időeltolódással ugyanilyen típushangszerek vannak jelen mind a mai napig…

…Az új bodajki hangszer elektromos jellel szólaltatja meg a sípokat, mely elektronikát teljes egészében az építő mester készített el. A játszóasztal teljesen fából készült, maguk a billentyűk, regiszterkapcsolók, egyéb gombok is fából vannak. A játszóasztalba bekerültek a kivetítőrendszer és hangosítás dedikált kapcsolói. Sajnos se hely, se anyagi lehetőség nem volt redőnyszekrény építésére, de kegytemplomunk kiváló akusztikájának köszönhetően a hangszer enélkül is tökéletesen tud regisztrációval kellő crescendót létrehozni…

…Az orgonaépítést szakértőként Kővári Péter orgonaművész felügyelte, akinek külön is köszönetet mondunk a folyamatos támogatásért, szakmai tanácsaiért. Köszönet az építőnek, Takács Péter mesternek és az építtető Székesfehérvári Egyházmegyénknek is, akik által a megújult, az ország legősibb kegyhelyéhez méltó hangszert kaphattunk. Hála érte legfőképp a jó Istennek!”

A felújított hangszer a szentelését követően, a világi művészet templomi szolgálatában a múlt szombaton csengett-bongott fel először, éspedig Vác jeles zenei előadója, nagykövete, dr. Bednarik Anasztázia orgonaművész jóvoltából, barokk műsor repertoárral.

Az orgonaművész játékát „idehaza” legközelebb az augusztus 20-ai nemzeti ünnepen hallhatja a nagyérdemű, hiszen a több éves hagyományhoz híven dr. Bednarik Anasztázia koncertje zárja a városi megemlékezést,

csak ezúttal nem a dómban, hanem a Barátok templomában, vasárnap este. (A zenei eseményre regisztrációs jegyet kell igényelni a művelődési központban.)

Ribáry Zoltán