Áder János köztársasági elnök 2019. október 13. napjára, vasárnapra tűzte ki a helyi önkormányzati általános választásokat.
Közleményben tudatta Deákné dr. Szarka Anita Vác város jegyzője, mint a Váci Helyi Választási Iroda vezetője, hogy milyen szabályok érvényesek az idei önkormányzati választásokra. A polgármesteri, illetve a képviselői jelöltséghez Vácon az alábbiak szerint szükséges a támogató aláírások megszerzése:
Polgármesterjelölt állításához 300 fő,
1. sz. egyéni választókerületi jelölt állításához 31 fő,
2. sz. egyéni választókerületi jelölt állításához 29 fő,
3. sz. egyéni választókerületi jelölt állításához 27 fő,
4. sz. egyéni választókerületi jelölt állításához 25 fő,
5. sz. egyéni választókerületi jelölt állításához 25 fő,
6. sz. egyéni választókerületi jelölt állításához 28 fő,
7. sz. egyéni választókerületi jelölt állításához 27 fő,
8. sz. egyéni választókerületi jelölt állításához 31 fő,
9. sz. egyéni választókerületi jelölt állításához 29 fő,
10. sz. egyéni választókerületi jelölt állításához 30 fő
választópolgár ajánlása szükséges.
Vácott a nemzetiségi (görög, német, roma, román, ruszin, szlovák) önkormányzati jelölt állításához 5 fő támogató aláírása szükséges.
A központi névjegyzék adatai alapján Vác településen 2019. augusztus 07.-én a választópolgárok száma 27648 fő volt.
Csak az választójoggal rendelkező állampolgár lehet polgármester-jelölt, képviselőjelölt, akit a helyi választási iroda által kiadott, sorszámmal ellátott ajánlóíven támogatnak. Ajánlóívet Vácon a Polgármesteri Hivatalban a jegyzőnél lehet kérni.
Az ajánlóívet azonban csak 2019. augusztus 24-én szombat 8.00 órai kezdettel lehet kiadni a jelölteknek. A jelöltek bejelentése az ajánlóívek visszajuttatásával történik meg, erre szeptember 9. –én 16.00 óráig van lehetőség.
Nem lehet jelölt az, akit bűncselekmény elkövetése vagy belátási képességének korlátozottsága miatt a bíróság a választójogból kizárt, aki jogerős ítélet alapján szabadságvesztés büntetését tölti, aki büntetőeljárásban elrendelt intézeti kényszergyógykezelését tölti, vagy aki a közügyek gyakorlásától eltiltó jogerős ítélet hatálya alatt áll.
Sokan az állandó lakóhelytől eltérő címen élnek életvitelszerűen, de nem jelentették be ezt a címet, ezért úgy gondolják, hogy ahol élnek ott is szavazhatnak. Az önkormányzati választáson átjelentkezni csak a bejelentett tartózkodási helyre lehet, ha azt 2019. június 26-ot megelőzően létesítette a választópolgár.