Kevés az olyan ember, aki azért ül be egy előadásra, mert minden vágya, hogy száraz tényeket hallgasson és egy rakás adatot tárjanak elé. Segítünk elkerülni azokat a hibákat, amivel unalmas és tényszerű lesz az előadás.
Az emberek nagy része érzelmi, intuitív alapon működik. Ezért, ha csak elsorolunk egy rakás számot, akkor kevés az esélye, hogy az megmarad a fejükben, sőt vissza is tudják azt adni. De ha az egészet egy személyes történetbe csomagoljuk, akkor már sokkal jobbak az esélyeink.
Éppen ezért az első és legfontosabb lépés, hogy hassunk az érzelmekre, ne pedig csak a logikát tartsuk szem előtt. Hiszen a sztoriknak komoly hatalma.
Hogy milyen egy jó történet?
Tökéletesen felépített, aminek megvan minden fontos részlete, vagyis van eleje, közepe és vége. Elmesél egy értelmes, könnyedén értelmezhető és akár szerethető történetet, aminek van mondanivalója, és alapkonfliktusokat vállal fel.
Jospeph Campbell szerint minden történetnek 12 archetípusa van, melyek mind ismétlődnek, csak más történetben. Ez azt jelenti, hogy például a Star Wars Darth Vadere nagyban hasonlít a Harry Potter Voldemortjára, hiszen mindkettőről azt hiszik, hogy meghalt (Anakin), de újjászületve folytatja gonoszságait. Ugyanígy a jó és bölcs tanító, aki nagyban segíti a hőst, az a Star Warsban Obi-Wan Kenobi, míg mondjuk a Gyűrűk Urában Gandalf. Tehát ahogy láthatjuk, nincs új a nap alatt, csak a történet változik, a mondanivaló örök.
Ha az érzelmeket vesszük célba, jóval könnyebb dolgunk van, mint mondjuk a racionalitással vagy a logikával, főleg, ha olyan szavakkal bontakoztatjuk ki a történetet, amik az érzelmekre hatnak. Persze nem mellékes a jó történet sem.
Amennyiben nem lennénk maximálisan elégedettek a történetmesélési adottságunkkal, akkor íme 7 pont, amiket követve kész a tökéletes sztori.
1. Van egy karakterünk, legyen az jó vagy rossz.
2. Karakterünknek van egy problémája, amit meg szeretne oldani.
3. Karakterünk találkozik egy vezetővel, aki segíti az úton.
4. Karaterünk kap tőle egy tervet, útmutatót, amivel elindulhat.
5. Cselekvésre hívja fel a hősünket.
6. A cselekvésre való felhívás eredménye, hogy….
Egy történetnek is lehetnek külön céljai, mint ahogy vannak történetek, amik nevelnek minket, míg mások inkább szórakoztatnak. Megint mások leegyszerűsítenek egy problémát, vagy éppen ellenkezőleg, rávilágítanak arra és tettre buzdítanak, mozgalmakat indítanak el. Persze óvatosan kell bánni ezzel is, mivel lehet pozitív és negatív kimenetele egyaránt.