Hogy mit tehetnek az állattartók kedvenceik megóvása érdekében, arról az alábbi összefoglalóból tájékozódhatnak kedves olvasóink (az összefoglalót a www.haziallat.hu készítette):Szilveszterkor gondoljunk a környezetünkben élő háziállatokra is! A különböző, legálisan felhasználható pirotechnikai eszközök hang és fényeffektjei erősen megviselik a házi kedvenceket – sok közülük a hang- és fényhatásoktól megijedve elmenekül otthonról, és sok esetben haza már nem talál.
– A kertben lakó kutyákat szilveszter délutánján vigyük be a lakásba, esetleg zárjuk be a garázsba, pincébe (olyan helyre, ahova kevésbé hatol be a zaj). Kerüljük az olyan helyeket, amelyek nem minden oldalról zártak, azaz valaki szabadon bedobhat egy petárdát.
– Ha tudjuk, hogy kutyánk félni fog, kérjünk előre nyugtató-tablettát az állatorvostól és bódítsuk el az ebet néhány órára. Ha szakszerűen járunk el, nem történhet semmi baj a kutyával.
– Az esti etetést, utolsó séta időpontját úgy válasszuk meg, hogy megelőzzük a durrogtatás kezdetét. Legjobb, hogy ha a sötét beálltával már el sem hagyjuk a lakást.
– Ha nem tudjuk elkerülni a szabadban való sétáltatást vagy közlekedést, akkor feltétlen pórázon vigyük a kutyát. Úgy adjuk rá a nyakörvet, hogy véletlenül se bújhasson ki belőle.
– Veszély esetén a kutyák a falkavezér utasítását várják, annak viselkedéséről vesznek mintát. Ha a gazdi nyugodtan viselkedik, a kutya sem esik olyan könnyen pánikba.
– Szilveszterkor a kutyát ne hagyjuk egyedül, különösen akkor, ha tudjuk, hogy félős. Sajnos ezt az áldozatot meg kell hoznia a gazdiknak, ha nem akarják állatuk életét kockára tenni.
– A tűzijátékhoz hozzászoktathatjuk a kutyát. Fontos, hogy az eseményhez jó emlékek társuljanak, így ha meghalljuk az első durranásokat, kezdjünk játszani a kutyussal, jutalmazzuk meg, egészen a tűzijáték végéig legyünk vele. Így a jó emlék marad meg benne.