Adventkor a 19–20. század óta szokás koszorút készíteni. Az adventi koszorú ősét 1839-ben Johann H. Wichern német evangélikus lelkész készítette el: egy felfüggesztett szekérkeréken 24 gyertyát helyezett el, melyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg Karácsonyig.
Ma az adventi koszorú általában fenyőágból készített kör alakú koszorú, melyet négy gyertyával díszítenek. Katolikus hagyomány szerint a gyertyák színe a bűnbánat színét jelképező lila, kivéve a harmadik vasárnapra jutót, amely rózsaszín, mert ez az öröm vasárnapja (minden gyertya szimbolizál egy fogalmat: 1. hit, 2. remény, 3. öröm, 4. szeretet). A gyertyákat vasárnaponként (vagy előző este) gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet. A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet Isten Jézusban a várakozónak ad Karácsonykor. Az adventi koszorún mind a négy gyertya egyszerre ég az utolsó vasárnapon.
Az adventi koszorú paraliturgikus (sem nem liturgikus, sem nem profán) szokás.
Miből készülhet?
– Az adventi koszorú készülhet többféle stílusban, többféle alapra – élő fenyős, kötött sálas, szőrmés, mohás, tobozos -, és különféle – normál, méhviaszos, rusztikus – gyertyákkal díszíthetjük – ismerteti a lehetőségeket Tóth Tímea Emese váci virágkötő mester.

Mire figyeljünk oda?
– Tűzbiztonság szempontjából fontos hogy fém vagy üveg tálca kerüljön a koszorú alá. Soha ne égessük a gyertyát a legvégéig. Csak felügyelet mellett gyújtsunk gyertyát, őrizetlenül ne hagyjuk – hangsúlyozza ki Tóth Tímea Emese.