A legkínosabb szituációk között szerepel, amikor egy hivatalos ügy intézése közben meg kell adnunk a telefonszámunkat. Persze az „Egy telefonszámot kérnék!” felszólítás mindig villámcsapásként érkezik, és még véletlenül sem jut eszünkbe semmi. Egy kutatás megmagyarázza, miért felejtünk telefonszámokat.
A legtöbb ember tudja a telefonszámát, és a sajátján kívül talán még a legközelebbi családtagjaiét is. Azonban sokszor megesik, hogy egy adott szituációban mégsem jut eszünkbe. A másik oldalon pedig azok állnak, akik egyáltalán nem képesek, vagy nem is akarnak telefonszámokat megjegyezni, hiszen úgy is tárolja azokat a telefon memóriája.
Az okostelefonoknak köszönhetően ma a gyorsaság miatt elég, ha csak bemondunk egy nevet a mobilunkba, ami automatikusan hívni kezdi az illetőt. Így még csak rá sem pillantunk a képernyőre, hogy néhány számjegyet megjegyezzünk a telefonszámból.
A Kaspersky készített egy tanulmányt ezzel kapcsolatban. A kutatásuk eredménye szerint az európai embereknek több mint fele nem képes fejben tartani a telefonszámokat, se a sajátját se másét.
Ezért a jelenségért pedig nem más, mint az úgynevezett „digitális amnézia” a felelős, ami az okostelefonunkokosakhoz való túlzott ragaszkodással vonható párhuzamba. Annyira okosak a mobiljaink, hogy gondolkodnunk sem kell, így sokkal egyszerűbbnek érezzük, ha mindent a telefonunkra hagyunk. Ennek hatása azonban igen káros lehet.
A tanulmány szerint ugyanis, ha valamilyen fontos adatot elvesztünk a telefonból, akkor olyan elviselhetetlen fájdalmat érzünk, amelyet a leghatalmasabb problémának érzékelünk. Az emlékeink, a telefonszámok, a munkával kapcsolatos dokumentumaink mind-mind az okostelefonban tárolódnak, és bármilyen kis hiba folytán elveszhetnek. A kutatás szerint ilyen esetben leginkább a nők és a fiatalok azok, akik hatalmas frusztrációt és fájdalmat kezdenek érezni.
Az élet több területén is hatalmas segítséget és könnyebbséget ad nekünk az okostelefon, ráadásul szebbnél szebb készülékeket tudunk már vásárolni. Fontos azonban, hogy időt szánjunk a fontosabb dolgokra is, például, hogy minimum a saját és legalább még egy ember telefonszámát megjegyezzük.
Néha pedig igazi varázsa tud lenni az olyan „régimódi” dolgoknak, mint például a fényképelőhívás.